Blog

Czy jest różnica między zanieczyszczeniami powietrza na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń?

Czy jest różnica między zanieczyszczeniami powietrza na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń?

Choć może być to zaskoczeniem, powietrze na ulicy miasta o średnim natężeniu ruchu drogowego może być czystsze niż powietrze w naszym biurze czy domu. Potwierdzają to wyniki prowadzonych badań czystości powietrza, które wskazują, że stężenie szkodliwych zanieczyszczeń powietrza może być wyższe w pomieszczeniach niż na zewnątrz budynku i to mimo stosowania mechanicznych systemów wentylacyjnych.

Dawniej tematy związane z zanieczyszczeniem powietrza w pomieszczeniach nie cieszyły się uwagą w porównaniu z problemami czystości powietrza na zewnątrz, w szczególności zanieczyszczeniami powodowanymi emisją przemysłową i generowaną przez szeroko pojmowany transport. Zagrożenia związane z oddziaływaniem zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach stają się coraz bardziej zauważalne.

Wystarczy spojrzeć na świeżo pomalowany dom, do którego wstawiono nowe meble… lub też miejsce pracy, w którym unosi się zapach chemicznych preparatów do czyszczenia… Jakość powietrza w naszym najbliższym otoczeniu lub w przestrzeni publicznej znacznie się od siebie różni, w zależności od materiału, z którego zbudowano obiekt, jego wyposażenia, jak również środków, które zastosowano do czyszczenia.

Na jakość powietrza w pomieszczeniach wpływa wiele innych czynników, w tym gotowanie, stosowanie pieców, zapalanie świec, korzystanie z produktów do konserwacji mebli, na przykład z wosków i środków do nadawania połysku, innych produktów służących do czyszczenia powierzchni, materiałów budowlanych, np. sklejki zawierającej formaldehyd, oraz wielu materiałów, w których skład wchodzą środki zmniejszające ich palność.

Wpływ na zanieczyszczenie ma również przeznaczenie pomieszczeń, sposób z ich wykorzystania i system ich wentylacji.

Zła jakość powietrza we wnętrzach szkodzi, ale szczególnie może zagraża osobom o podniesionym progu wrażliwości: dzieciom, osobom starszym czy cierpiącym na schorzenia układu krążenia lub astmatycznym schorzeniom układu oddechowego.

Do najważniejszych zanieczyszczeń powietrza występujących w pomieszczeniach zalicza się radon (promieniotwórczy gaz powstający w glebie), dym tytoniowy, gazy i cząstki powstające jako produkt spalania paliw, chemikalia i alergeny. Związki takie jak tlenek węgla, dwutlenki azotu, cząstki oraz lotne związki organiczne występują zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.