Blog

Tlenki siarki – trucizna w powietrzu

Tlenki siarki – trucizna w powietrzu

Jednym ze składników smogu są tlenki siarki.

Tlenki siarki to rodzina gazów, która obejmuje dwutlenek (SO2) oraz tritlenek siarki (SO3). Związków siarki używa się np. do produkcji lekarstw (w tym antybiotyków), barwników, nawozów i środków ochrony roślin oraz jako środek do konserwowania żywności. Związki siarki są emitowane do atmosfery. Siarka tworzy bezbarwny, bardzo toksyczny gaz o duszącym, drażniącym zapachu. Gazy wyemitowane do atmosfery przechodzą przemiany chemiczne i stają się śmiertelnie szkodliwe dla zdrowia.

Obecność siarki w środowisku jest jedną z przyczyn jego zakwaszenia, które prowadzi do stopniowego obumierania roślin. Wysokie zasiarczenie powietrza prowadzi do powstawania kwaśnych deszczy.

Krótka ekspozycja na SO2 potrafi spowodować trudności z oddychaniem.
Ludzki organizm wchłania SO2 przez błony śluzowe nosa i gardła, co przy dłuższym oddziaływaniu prowadzi do uszkodzenia układu oddechowego, zwiększonej podatności na infekcje oraz poważnych stanów zapalnych i chorób.
Dwutlenek siarki przedostaje się wraz z krwią i kumuluje się w kluczowych organach wewnętrznych – w tchawicy i oskrzelach, w węzłach chłonnych, śledzionie, wątrobie, oczach, a nawet w mózgu.
Nagromadzenie toksyn powoduje powstawanie ognisk zapalnych, które z czasem mogą przerodzić się w zmiany nowotworowe.

Szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze i cierpiące na astmę czy inne schorzenia układu sercowo-naczyniowego.